Meniu

Gladbach – Inter Milano

PIERD ITALIENII CALIFICAREA ÎN OPTIMILE LIGII?

Inter Milano trăiește periculos și este la un pas de eliminarea din Liga Campionilor. Italienii sunt obligați să câștige dacă vor să mai aibă șanse pentru a se califica în optimi, dar Borussia Monchengladbach este într-o formă excelentă și nu dă semne că ar putea pierde marți seara.

Antonio Conte nu a reușit să găsească momentan formula câștigătoare la Milano, chiar dacă Inter a arătat în anumite meciuri sclipiri de echipă mare. Prestațiile modeste din Liga Campionilor au adus-o însă pe marginea prăpastiei și doar o minune o mai poate salva pe vicecampioana Italiei.

Inter atacă Germania fără veterani

În cele patru meciuri din grupele Champions League pe care le-au disputat până acum, Inter nu a obținut decât două egaluri: 2-2 acasă cu Gladbach și 0-0 la Kiev, cu Shakhtar. În partida tur cu nemții, milanezii au dominat, dar a fost nevoie de o prestație de excepție a lui Lukaku pentru a obține un punct. Belgianul a marcat în minutul 90, după ce deschisese scorul la începutul reprizei secunde, și a anulat astfel avantajul obținut de Borussia prin golurile lui Bensebaini și Hoffman. Cei doi marcatori ai germanilor vor lipsi de la partida de marți seara, ambii fiind accidentați.

Și Inter are parte de câteva absențe, cele mai importante fiind cele ale lui Vidal, Nainggolan și Kolarov, trei dintre cei mai experimentați jucători ai lui Conte. Dacă primul a fost eliminat stupid contra lui Real, din cauza a două galbene luate într-un minut pentru proteste, belgianul este accidentat, iar sârbul este încă afectat de Covid.

După înfrângerea de săptămâna trecută cu madrilenii (0-2), Inter a reușit să-și revină în campionat și a obținut un succes categoric pe terenul lui Sassuolo, a doua clasată din Serie A (3-0). A fost a doua victorie consecutivă a nerazzurilor, care, cu cel mai bun atac din campionat, au urcat astfel pe poziția secundă, la cinci lungimi de rivala AC Milan.

Gladbaach nu strălucește în campionat

Dacă în Ligă totul merge ca pe roate pentru Borussia, în Bundesliga ocupă abia locul 7. În ultima etapă, au trecut lejer de codașa Schalke (4-1), dar înfrângerile anterioare cu Dortmund (0-4) și Leverkusen (3-4) i-au stricat traseul intern. Este adevărat că eșecul cu Bayer este singurul pas greșit pe care Gladbach l-a făcut în precedentele 11 partide, iar traseul de acasă al Borussiei este fără pată.

Un egal marți le-ar obține gazdelor calificarea în optimile Ligii Campionilor, ceea ce ar reprezenta o premieră în istoria lor. La precedentele participări în competiția regină s-au oprit în grupe, prima oară pe locul 4, apoi pe poziția a 3-a.

Tocmai pentru că vorbim de un eventual succes istoric pentru nemți, credem că aceștia vor avea o extra-motivație să obțină această performanță. Cum acasă le merge excelent în acest sezon, sunt șanse mici ca Inter să reușească succesul care ar mai ține-o în viață, tocmai de aceea mizăm pe 1X la acest meci.

PUNCTE CHEIE:

• Gladbach are zece meciuri oficiale fără înfrângere pe propriul teren, din care șase sunt victorii. Golaverajul în acest interval e 23-8
  • Germanii au pierdut un singur meci din precedentele 12, 3-4 la Leverkusen, și au șase victorii în această perioadă
  • Meciul tur s-a terminat 2-2, după ce Inter a condus cu 1-0 și apoi a egalat, 2-2, în minutul 90. Marcatorii nemților nu vor juca însă marți seara, ambii fiind accidentați
  • Milanezii au doar patru victorii în cele mai recente 11 meciuri oficiale. Șapte dintre acestea s-au terminat cu ambele echipe printre marcatoare
  • Inter are șase înfrângeri și un egal în precedentele nouă jocuri disputate în deplasare în Liga Campionilor. În acest interval, golaverajul este 10-14