Meniu

Hapoel Beer Sheva – Slavia Praga

Răzbună echipa lui Stanciu eliminarea din Champions League în Israel?

Slavia Praga a ratat a doua participare consecutivă în grupele Champions League și revine, astfel, în competiția care i-a adus mari satisfacții în urmă cu două ediții. Debutul trupei lui Nicolae Stanciu a fost programat în Israel, acolo unde cehii sunt favoriți la victorie în fața mai slab cotatei Hapoel Beer Sheva.

FC Midtjylland i-a barat calea Slaviei în urma unei spectaculoase răsturnări de scor petrecută în repriza a doua a returului din Danemarca. După un 0-0 în Cehia, oaspeții au reușit să deschidă rapid scorul în manșa secundă prin Olayinka (3). În control pe tot parcursul primei reprize, cehii s-au topit pur și simplu după pauză. Au fost egalați în minutul 65 și, sub presiunea pusă de danezi, au capotat în ultimele 10 minute, când au primit trei goluri.

Odihniți de criza Covid

Prima partidă pe care Slavia o va disputa în grupele Ligii Europa se va desfășura contra celor de la Hapoel Beer Sheva, una din echipele de rangul doi din Israel. Ambele formații vin după cel puțin o săptămână de odihnă, pentru că atât liga internă a Cehiei, cât și cea din Țara Sfântă sunt întrerupte din cauza pandemiei.

Israelienii nu au mai jucat în campionat de pe 13 septembrie, dar această decizie le-a fost de folos în cele trei dispute europene pe care le-au avut programate, deoarece le-au câștigat pe toate. În play-off, Hapoel a eliminat chiar pe Viktoria Plzen, adică marea rivală a Slaviei din ultimii ani pe plan intern.

Echipa lui Stanciu a fost și ea scutită de apariția în campionat pentru ultima etapă, după ce numărul cazurilor de infectări a explodat în Cehia. Fotbalul va fi reluat pe plan intern abia în primul weekend din noiembrie, atunci când Slavia se va deplasa pe terenul dușmanului istoric, Sparta Praga. Interesant este că pentru prima oară în ultimii ani, formația lui Florin Niță va începe derby-ul de pe o poziție superioară în clasament. Ambele echipe sunt neînvinse în primele etape, însă dacă Sparta a câștigat tot, Slavia a făcut un egal pe terenul lui Pardubice.

Israelienii sunt patronați de o femeie

Revenind la duelul din Europa League, un lucru interesant și inedit legat de Hapoel Beer Sheva este acela că proprietarul echipei este o femeie. Alona Barkat a preluat clubul în 2007, când acesta se afla în divizia secundă și încă de atunci a pus accent pe dezvoltarea sectorului juvenil și a educației pe care tinerii fotbaliști care activează la Hapoel o primesc.

Numită la un moment dat de presa germană drept “Angela Merkel a fotbalului”, Alona s-a implicat inclusiv în comunitățile de copii dezavantajați sau cu probleme medicale acolo unde a trimis antrenorii clubului să antreneze mai multe grupuri din aceste zone sociale. În 2010, a amenințat că se va retrage după ce un grup de fani a atacat antrenorul, dar a renunțat la demers la două luni după, în urma unei vizibile îmbunătățiri a atitudinii suporterilor.

Totuși, clipele de glorie ale celor din Beer Sheva par să fie trecut, iar înaintea disputei de joi seara Slavia pare să fie mare favorită. Chiar dacă joacă pe teren propriu, israelienii ar trebui să se autodepășească pentru a obține măcar un egal contra campioanei Cehiei, care în 2019 a jucat în sferturile de finală ale competiției.

KEY POINTS:

• Hapoel a câștigat ultimele cinci partide disputate acasă și opt din ultimele nouă (în acest ultim interval, șase victorii au fost la zero; golaveraj 18-5)
  • Israelienii sunt la a treia prezență în grupele unei competiții europene. La precedenta participare, în 2016-17, au pierdut patru din ultimele cinci meciuri ale grupei, celălalt, un egal, fiind obținut contra FCSB
  • Hapoel a trecut de patru tururi preliminare pentru a ajunge în grupe. Trei dintre ele au fost programate pe teren propriu, iar israelienii le-au câștigat pe toate la zero
  • Slavia are o singură înfrângere (eliminarea din Ligă cu Midtjylland) și două egaluri în ultimele nouă meciuri disputate în deplasare (golaveraj 19-9 în acest interval)
  • La precedenta participare în Europa League, în sezonul 2018/19, campioana Cehiei a ajuns până în sferturile de finală, după ce a eliminat specialista FC Sevilla în optimi